Privredni savjet Općine Sanski Most razmatrao je inicijativu o osnivanju učeničkih zadruga u srednjim školama na području naše općine. Radi se o inicijativi koja je od ranije pokrenuta, te su u proteklom periodu srednje škole, općina i privredni subjekati, zajedno napravili značajne korake u pravcu njihovog osnivanja, međutim preostalo je još da se cijela procedura oko osnivanja i funkcionisanja budućih zadruga zakonski okonča u nadležnim kantonalnim institucijama, te da ova inicijativa zaživi u praksi. Upravo je na sjednici Privrednog savjeta, kojoj su kao članovi prisustvovali i predstavnici Mješovite srednje škole i Srednje poljoprivredne škole „Sanus futurum“, zaključeno da se u što skorije vrijeme održi sastanak u Ministarstvu obrazovanja USK, te da se trenutni zastoj oko formiranja učeničkih zadruga pokuša riješiti primjenom postojećih pravnih propisa koji regulišu ovu oblast, ili da se pokrene procedura izmjene zakona, kako bi se riješila novonastala situacija.

 savjet 1 1024x576

Inicijativa za formiranje učeničkih zadruga proistekla je iz potrebe da se uspostavi bolja saradnja između srednjih stručnih škola i privrednih subjekata na području naše općine. Na taj način, učenicima će biti omogućeno da za vrijeme školovanja, obavljaju praksu i stiču određena  znanja i vještine, radom u nekoj od kompanija iz Sanskog Mosta, koje se bave proizvodnom djelatnošću, a veliki broj njih je već iskazao interes za ovakvim vidom saradnje. Isto tako, mnoge firme u narednom periodu planiraju proširenje proizvodnje, tako da je potreba sa stručnom radnom snagom stalno prisutna. Upravo kroz rad u učeničkim zadrugama, te kroz obavljanje ferijalne prakse, učenici će odmah nakon školovanja biti osposobljeni i spremni da ravnopravno konkurišu na tržištu rada i lakše dođu do zaposlenja. Iako je zakon o učeničkim zadrugama usvojen prije nekoliko godina, one do danas nisu zaživjele ni u jednoj od lokalnih zajednica na području Unsko-sanskog kantona. Načelnik općine Sanski Most Faris Hasanbegović, koji i predsjedava privrednim savjetom, ovom prilikom je skupa sa svojim pomoćnicima prezentirao općinske projekte vezane za zapošljavnje nezaposlenih lica u privrednom sektoru. Općina Sanski Most je i u ovoj godini u budžetu izdvojila značajna sredstva za zapošljavanje. Dodjela sredstava izvršiće se na osnovu javnog poziva, koji će se kao i do sada realizovati u saradnji sa UNDP-om i Zavodom za zapošljavanje. Pored toga, predstavljena je i nova poticajna linija za privredne subjekte, koja se odnosi na nabavku opreme za proizvodne. Inače, osnovni cilj korištenja ovih sredstava je pružanje konkretne podrške razvoju privrede i malih i srednjih preduzeća na području općine, kao i smanjenje stope nezaposlenosti.