Uncategorised

Spisak stručnih osoba za rad u Komisiji za tehnički pregled građevina možete preuzeti ovdje!

U sklopu obilježavanja 10. oktobra, Dana oslobođenja Sanskog Mosta, na gradskom mostu danas je upriličen svečani defile zastava oslobodilačkih jedinica.

 

Ovih dana se navršila godišnjica oslobođenja Sanskog Mosta, odnosno 26 godina od pobjedonosnog pohoda Armije Republike BiH pod kodnom oznakom „Sana 95“, u kojem su jedinice Petog i Sedmog armijskog korpusa, u sadejstvu sa drugim armijskim jedinicama iz ostalih dijelova BiH, u zajedničkoj akciji oslobodili naš grad, čime je postao posljednje mjesto oslobođenja od okupacije u toku odbrambeno oslobodilačkog rata od 1992. do 1995. godine.

Na isti način kao što baštinimo vrijednosti proistekle iz odbrambeno – oslobodilačkog rata, i ova godišnjica oslobođenja je prilika da se oda dužna počast svima koji su položili živote, te da se prisjetimo svih heroja i armijskih jedinica koji su donijeli slobodu u naš grad. Zastave oslobodilačkih jedinica nosili su članovi kluba ekstremnih sportova Kondor, koju su dali veliki doprinos u obilježavanju godišnjice oslobođenja.

Upravo su u toku završni radovi uređenja desne obale rijeke Sane u naselju Jezernice. Riječ je o već izgrađenim zaštitnim zidom i asfaltiranim trotoarom koji su ovu ulicu učinili ljepšom i sigurnijom.

Lokalna vlast se opredijelila da u narednoj fazi ovog projekta u potpunosti ovo naselje i desnu obalu zaštiti od poplava.

Povodom Dana Općine Sanski Most u gradskoj sportskoj dvorani održana je zajednička priredba učenika osnovni i srednjih škola pod nazivom „Djeca Sani za rođendan“.

Ideja o održavanju ovakve zajedničke priredbe u povodu obilježavanja ovog značajnog datuma rodila se u okviru Aktiva pedagoga osnovnih škola, a usvojena je prilikom kreiranja programa obilježavanja Dana Općine. Ideja je da se ovakva priredba organizira ubuduće svake godine tim povodom.

 

Jedna od tema o kojoj je na svojoj posljednjoj sjednici raspravljalo Općinsko vijeće Sanski Most, bio je i problem gradske deponije. Ona je trenutno najveći ekološki problem ove lokalne zajednice, a zbog potpune popunjenosti njenih kapaciteta moglo bi se lako dogoditi da u pitanje dođe i dalje odlaganje smeća. Deponijom gazduje Javno komunalno preduzeće „Sana“, čiji tehnički direktor, Faruk Alagić, ističe kako su kapaciteti deponije odavno prevaziđeni i da se ona s mukom održava. Prema njegovim riječima, u doglednoj budućnosti potrebno je pronaći neko dugoročno i kvalitetno rješenje. Upozorio je kako se bliži ljetni period, kada se očekuje dolazak velikog broja građana koji žive i rade u dijaspori, a time će se značajno povećati i količine smeća. Na deponiju se na godišnjem nivou odlaže oko 8100 tona smeća, što je ogromna količina.

Alagić kaže kako problem predstavlja i nelegan dovoz i deponovanje u noćnim satima, kako na samoj deponiji, tako i u njenoj okolini, pa se oko samog lokaliteta gradske stvorilo mnoštvo divljih deponija. Gradska deponija je na ovome lokalitetu formirana 1968. godine deponija i od tada ima karakter privremene, ali se i dalje koristi zbog nepostojanja drugih kvalitetnih rješenja. Dodatni problem je što se ona nalazi na uzvišenju iznad grada, gdje je nepovoljna ruža vjetrova. Pored nepovoljne ruže vjetrova ekolozi ukazuju i na opasnost od zagađenja vodotokova koji se nalaze u blizini, obzirom da se smeće odlaže na propusnom kraškom zemljištu. O ovome problemu raspravljalo je i Općinsko vijeće Sanski Most na svojoj tematskoj sjednici, pa je nadležnim općinskim službama dat rok od dva mjeseca da odrede potencijalne buduće lokacije gdje bi se mogla formirati nova deponija, dok bi se sadašnja zatvorila i sanirala.

Kontaktirajte općinsku inspekciju

Viber LogoWhatsApp Logo

 

Viber i Whatsapp broj za prijave i pritužbe
+38761458340

Opširnije

 
Vrati se na vrh stranice